Love Eating Out But Hate The Cost? Do It Yourself!

I’m lucky to have a funny, beautiful, and intelligent partner in this quest called life. Ms. My Dividend Growth and I have really embraced frugality and investing in ourselves and our future. We’ve spent much of this year attempting to take our expenses to new lows and our food costs have always disgusted us. Like a lot of people, we love food of all kinds, but eat out far too often. We also noticed that we weren’t planning meals properly when cooking the few recipes we did know and ended up throwing away a lot of perished food. Early in May, we decided to take control and learn to cook easy dishes that would satisfy our taste buds and our budget. Our budget planner spreadsheet inspired us to make a food planner spreadsheet. Our goals are to plan every meal for the coming week on Sundays, learn new recipes, use ingredients in a cost effective way by eating leftovers on a regular basis, limit visits to the grocery store to at most twice a week, and spend less than $50 a week for two people. Sometimes eating out with friends or for ourselves is a must, but it still counts against our goals and we get a sadface. 🙁

Our biggest fears were being sick of the leftovers and the commitment of time as some recipes take well over an hour. But so far, we’re really liking the change. In a short time, Ms. My Dividend Growth is becoming a master in the art of cooking. Not only is she enjoying it, but every dish she puts out has been absolutely delicious (meanwhile, the one dish I made was inedible and we had to throw it away!). I’m happy to help with prep and washing dishes. Also, during the process of creating a food planner and cooking, we’ve gotten to spend more time together which is always nice. I encourage everyone to give it a try. By preparing meals and learning to cook, you eat healthier, save money, and get to make what you crave.

Below is what our May Food Planner looked like. You can see how we organize our shopping list and costs. I also included some ‘Recipe Links’ that inspired our cooking. I highly recommend the BBQ Pork Sandwiches! Week one was expensive because we bought a lot of reusable ingredients. Week two we had two sets of friends in town and had a heavy eating out cost. Week three we finally beat our goal and only spent $33.54 to eat 14 meals! Although we exceeded our budget these three weeks, we are motivated because we believe we can take charge of our out of control costs and enrich our lives in the process.

Do you plan your meals? How do you do food?

May Food Planner

My Dividend Growth

http://www.mydividendgrowth.com

View more posts from this author
4 thoughts on “Love Eating Out But Hate The Cost? Do It Yourself!
  1. Huw

    Hey Ryan,

    I hope all is well with you!

    Great work on the meal plan spreadsheet. Miss FFBF and I also plan meals in advance, we tend to do a month at a time, but we only plan evening meals together, as we usually eat separately for breakfast and lunch due to our work commitments. I agree with you entirely, it saves on food waste and money. We both find it very satisfying.

    Thank you for the recipe links, I love food and I get a lo of satisfaction from trying out a new recipe.

    All the best!
    Huw

     
    Reply
    1. My Dividend Growth

      Huw,

      Glad to hear from you, everything is great here and wishing you well!

      My GF and I are shocked and beyond impressed that you two can plan a whole month ahead! We can’t wait to become pro’s like that, hopefully we’ll get better as we go and are really looking forward to it. If I look at it as investing in ourselves, then we’re in the ‘accumulation’ stage of our recipe book, hehe.

      You had a great month over there! Absolutely killing it. I also had my biggest month yet and will be posting about it soon. I appreciate you checking in.

      Take care!
      Ryan

       
      Reply
  2. Matthew Battle (Librab)

    WOW!!! How can 2 people only spend $33.54 on 14 meals in a week. I spend around $75-80 per week on food for one person. I think I can trim a little bit of that but to get it down to even $50 per week would be amazing. I know this is from June of 2014 but how are you doing 1.5 years later?

     
    Reply

Join the Conversation...